09.05.2020 r.
Umowa deweloperska funkcjonuje na rynku nieruchomości od dnia 29 kwietnia 2012 r. – czyli od dnia wejścia w życie ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.
Ustawa wprowadziła obowiązek zawarcia umowy deweloperskiej w przypadkach wymienionych w ustawie, a także zasadę, zgodnie z którą postanowienia umowy deweloperskiej – mniej korzystne dla nabywców niż przepisy ustawy – są nieważne, a w ich miejsce stosuje się odpowiednie przepisy ustawy.
Jakie są tego konsekwencje? Z pewnością konieczność precyzyjnego identyfikowania sytuacji, w których zastosowanie znajdzie ustawa deweloperska. Do jednego z takich zdarzeń, mających znaczenie dla prawidłowego wyboru rodzaju umowy, można zaliczyć etap realizacji inwestycji.
Czy obowiązek zawarcia umowy deweloperskiej istnieje przez cały okres realizacji przedsięwzięcia deweloperskiego? Czy wraz z zakończeniem budowy nadal istnieje obowiązek zawarcia z nabywcą umowy deweloperskiej, czy może właściwa będzie umowa przedwstępna?
Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziecie w dzisiejszym artykule.
1/ Zastosowanie ustawy deweloperskiej
W zależności od zamierzonego kształtu przedsięwzięcia można wyróżnić następujące obowiązki dewelopera wobec nabywcy, których istnienie determinuje (obok pozostałych przesłanek) zastosowanie ustawy z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego (dalej: „ustawa deweloperska”):
- zobowiązanie dewelopera do ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia własności tego lokalu na nabywcę wybudowanego w budynku wielolokalowym (wielorodzinnym) posadowionym na gruncie stanowiącym własność / będącym w użytkowaniu wieczystym dewelopera;
- zobowiązanie dewelopera do wybudowania domu jednorodzinnego na gruncie stanowiącym własność / będącego w użytkowaniu wieczystym dewelopera i przeniesienie prawa tak zabudowanej nieruchomości na nabywcę.
Zastosowanie ustawy deweloperskiej ograniczone jest zatem do budownictwa mieszkaniowego, mającego za przedmiot lokale mieszkalne lub domy jednorodzinne. Przy czym ustawa znajduje zastosowanie nie tylko do nieruchomości mieszkaniowych służących jako miejsce zamieszkania dla nabywcy, ale i nabywanych w celu ich późniejszego wynajmowania, odsprzedaży, użyczenia itp.
Ustawa nie ma więc zastosowania do umów zawieranych przez nabywców, których przedmiotem są lokale o przeznaczeniu innym niż mieszkalne (użytkowe, handlowe, usługowe, inne niemieszkalne).
Przepisy ustawy znajdują zastosowanie, jeżeli nabywcą lokalu / domu rodzinnego przeznaczonego na cele mieszkalne jest osoba fizyczna (nie dotyczą zatem nabycia nieruchomości mieszkalnych przez osoby prawne).
2/ Zobowiązanie dewelopera do wybudowania obiektu budowlanego
Zgodnie z art. 1 ustawy deweloperskiej:
,,Ustawa reguluje zasady ochrony praw nabywcy, wobec którego deweloper zobowiązuje się do ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego i przeniesienia własności tego lokalu na nabywcę, albo do przeniesienia na nabywcę własności nieruchomości zabudowanej domem jednorodzinnym lub użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej i własności domu jednorodzinnego na niej posadowionego stanowiącego odrębną nieruchomość”