3.11.2024 r.
Złożenie wniosków do projektu planu ogólnego to bardzo ważny etap procedury jego uchwalenia, który pozwala mieszkańcom oraz inwestorom aktywnie wpływać na przyszłość przestrzenną gminy, w tym na przyszłe możliwości inwestycyjne nieruchomości.
Etap ten będzie rozpoczynał procedurę uchwalenia planu ogólnego przez Gminę i będzie przeprowadzany jeszcze przed sporządzeniem projektu planu ogólnego. Wnioski do planu ogólnego mogą zatem realnie kształtować przeznaczenie poszczególnych terenów.
Dzięki lekturze artykułu dowiesz się, co powinny zawierać wnioski, jak je skutecznie złożyć oraz jak przygotować uzasadnienie, aby zwiększyć szanse na ich uwzględnienie przez lokalne władze.
1/ Plan ogólny – najważniejsze informacje
Założeniem ustawodawcy jest, by od 1 stycznia 2026 roku plany ogólne („Plan Ogólny”) zastąpiły obowiązujące na terenach gmin studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego („Studium”).
Plan Ogólny, który ma docelowo zastąpić Studium, jest znacznie bardziej ustandaryzowany i szczegółowy niż Studium. Plan Ogólny, w przeciwieństwie do Studium, jest aktem prawa miejscowego, a więc obowiązuje na terenie całej gminy i jest źródłem praw i obowiązków również dla właścicieli nieruchomości. Nie jest więc już tylko dokumentem politycznym czy zestawem wytycznych dla gminy, wójta czy administracji budowlanej.
W przeciwieństwie do Studium, Plan Ogólny będzie rozstrzygał, czy na danym terenie może zostać wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, po uchwaleniu Planu Ogólnego przez daną gminę, wszystkie decyzje o warunkach zabudowy muszą być zgodne z Planem Ogólnym, szczególnie jeśli chodzi o funkcję, jaką teren ma pełnić.
Plan Ogólny będzie również wpływał na treść miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Podobnie jak w przypadku zgodności MPZP ze Studium, tak w przypadku Planu Ogólnego, MPZP będzie musiał być zgodny z obowiązującym Planem Ogólnym.
Zatem Plan Ogólny, który mieszkańcy i inwestorzy mogą współtworzyć poprzez m.in. składanie wniosków i uwag do projektu, ma realny wpływ na możliwości zabudowy w gminie, a zatem aktywny udział w procedurze jego uchwalenia może mieć decydujące znaczenie dla możliwości inwestycyjnych nieruchomości w przyszłości.