Nieruchomości i proces budowlany | Krótkie poradniki

Uczestnictwo w procedurze uchwalenia planu ogólnego – czy i kiedy należy działać?

03.11.2024 r.

 

Czy planujesz zrealizować inwestycję na nieruchomości i zastanawiasz się, jakie regulacje mogą mieć wpływ na ten proces? Ważnym elementem tej procedury będzie plan ogólny – dokument, który docelowo zastąpi dotychczasowe studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

 

Plan ogólny od 1 stycznia 2026 roku będzie determinował treść planu miejscowego oraz będzie decydował o tym na jakim terenie dopuszczalne będzie wydanie warunków zabudowy. Z perspektywy inwestora będzie miał zatem kluczowe znaczenie dla możliwości inwestycyjnych nieruchomości.

 

Warto zatem wiedzieć jak przebiega procedura uchwalenia planu ogólnego, na jakim etapie i czy możliwe będzie działanie inwestora w takim procesie oraz który etap konsultacji społecznych będzie etapem kluczowym.

 

Odpowiedzi m.in. na te zagadnienia znajdziesz w dzisiejszym artykule.

 

1/ Weryfikacja możliwości zabudowy nieruchomości

 

Może się wydawać, że inwestor, który planuje zakup działki budowlanej, będzie przede wszystkim weryfikował, czy dla nieruchomości obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP), a gdy go brak, czy dla nieruchomości została wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Standardowo przyjmuje się, że jeden z tych dokumentów będzie rozstrzygał, czy działka jest działką budowlaną.

 

Rzeczywistość jest jednak bardziej złożona. Aby dobrze zrozumieć możliwości inwestycyjne działki, warto znać podstawowe zasady planowania przestrzennego w Polsce.

2/ Plan ogólny – najważniejsze informacje. Czy warto brać udział w procedurze uchwalenia Planu Ogólnego?

 

Założeniem ustawodawcy jest, by od 1 stycznia 2026 roku plany ogólne („Plan Ogólny”) zastąpiły obowiązujące na terenach gmin studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego („Studium”). Warto zatem rozumieć miejsce, jakie zajmuje Studium w układance przepisów wpływających na możliwości inwestycyjne nieruchomości. Chcesz wiedzieć więcej o nowelizacji ustawy? Zajrzyj do artykułów, w których omawiam nowelizację – część I oraz część II.

 

  • Plan Ogólny a Studium

 

Studium jest dokumentem, który wciąż pośrednio wpływa na możliwość zabudowy nieruchomości. W przeciwieństwie jednak do MPZP, Studium nie jest aktem prawa miejscowego, czyli nie może być bezpośrednim źródłem praw i obowiązków dla inwestora. Zgodnie jednak z obowiązującymi przepisami miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego musi być był zgodny ze Studium.

 

W praktyce oznacza to, że w przypadku gdy Studium przeznacza naszą nieruchomość pod tereny rolne wyłączone spod zabudowy, to zasadniczo MPZP również powinien wprowadzać takie przeznaczenie dla naszej nieruchomości. Odstępstwo od tej zasady może skutkować zarzutem wadliwości procedury uchwalenia MPZP, tj. istotnym naruszeniem zasady sporządzenia MPZP zgodnie ze Studium.

 

Przykład Studium pokazuje, że warto interesować się treścią projektów aktów planowania przestrzennego i szybko reagować, korzystając z dostępnych środków prawnych.

 

Plan Ogólny, który ma docelowo zastąpić Studium, jest znacznie bardziej ustandaryzowany i szczegółowy. Co więcej, rady gminy i wójtowie są zobowiązani ściśle go przestrzegać.

 

Plan Ogólny, w przeciwieństwie do Studium, jest aktem prawa miejscowego, a więc obowiązuje na terenie całej gminy i jest źródłem praw i obowiązków również dla właścicieli nieruchomości. Nie jest więc już tylko dokumentem politycznym czy zestawem wytycznych dla gminy, wójta czy administracji budowlanej.

 

  • Plan Ogólny a decyzja o warunkach zabudowy

 

W przeciwieństwie do Studium, Plan Ogólny będzie rozstrzygał, czy na danym terenie może zostać wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, po uchwaleniu Planu Ogólnego przez daną gminę, wszystkie decyzje o warunkach zabudowy muszą być zgodne z Planem Ogólnym, szczególnie jeśli chodzi o funkcję, jaką teren ma pełnić.

 

Zatem Plan Ogólny, który mieszkańcy i inwestorzy mogą współtworzyć poprzez składanie wniosków i uwag do projektu, ma realny wpływ na możliwości zabudowy w gminie, po pierwsze w zakresie w jakim decyduje czy na danym terenie dopuszczalne jest wydanie decyzji o warunkach zabudowy.
 

 
 

  • Plan Ogólny a nowe MPZP

 

Plan Ogólny będzie również wpływał na treść miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Podobnie jak w przypadku zgodności MPZP ze Studium, tak w przypadku Planu Ogólnego, MPZP będzie musiał być zgodny z obowiązującym Planem Ogólnym.

 

Nowelizacja z lipca 2023 r. precyzyjnie określiła, co oznacza ta zgodność. Zgodnie z art. 20 ust. 3 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, plan miejscowy musi być zgodny z Planem Ogólnym w zakresie:

 

  • przeznaczenia terenu, które mus być zgodne z profilem funkcjonalnym strefy planistycznej ustalonej w Planie Ogólnym,
  • sposobu zagospodarowania i zabudowy terenu w zakresie wskaźników zabudowy ustalonych w Planie Ogólnym dla tej strefy, to jest: minimalnego udziału powierzchni biologicznie czynnej, maksymalnej nadziemnej intensywności zabudowy, maksymalnego udziału powierzchni zabudowy
  • gminnych standardów dostępności infrastruktury społecznej, jeżeli zostaną określone w Planie Ogólnym

 

Plan Ogólny będzie zatem wyznaczał treść planu miejscowego w kluczowym zakresie: przeznaczenia terenu oraz wskaźników zabudowy tego terenu.

 

Plan Ogólny stanie się zatem kluczowym aktem decydującym o możliwości zabudowy nieruchomości na dwóch płaszczyznach:

 

  • będzie rozstrzygał, czy na danym terenie może zostać wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
  • będzie rozstrzygał o przeznaczeniu nieruchomości i wskaźnikach zabudowy nieruchomości, co będzie wiążące dla Gminy na etapie przygotowania planu miejscowego (zasada zgodności MPZP z Planem Ogólnym)

 

Właściciel nieruchomości bądź każdy zainteresowany nabyciem nieruchomości w danej gminie powinien zatem na bieżąco monitorować procedurę uchwalenia Planu Ogólnego oraz brać w niej aktywny udział. Plan Ogólny będzie bowiem w całości decydował o możliwości zabudowy nieruchomości, czy to na etapie wydania decyzji o warunkach zabudowy, czy to na etapie przygotowania planu miejscowego.

 

  • Plan Ogólny a obecnie obowiązujące MPZP

 

Plan Ogólny nie będzie miał bezpośredniego wpływu na plany miejscowe obowiązujące w dacie jego uchwalenia. Plan Ogólny nie spowoduje wygaśnięcia tych planów miejscowych. Będą one wciąż obowiązywać. W przypadku jednak, gdyby po uchwaleniu Planu Ogólnego, Gmina zdecydowała się uchwalić nowy plan miejscowy / zmienić plan miejscowy dla terenu, na którym plan ten już obowiązuje, w takim przypadku Plan Ogólny będzie dla Gminy wiążący.  Zmieniony plan miejscowy lub nowy plan miejscowy będzie musiał być zgodny z Planem Ogólnym.

 

3/ Procedura uchwalenia Planu Ogólnego

 

Sekwencja czynności składająca się na sporządzenie i uchwalenie planu ogólnego jest podobna do procedury uchwalenia MPZP (zob. art. 13i oraz 17 u.p.z.p.). Punktem wyjścia jest uchwała intencyjna o przystąpieniu do sporządzenia Planu Ogólnego. Rada gminy może podjąć ją z własnej inicjatywy, na wniosek wójta albo wskutek inicjatywy uchwałodawczej mieszkańców.

 

Kolejne etapy to zbieranie wniosków do projektu Planu Ogólnego, przygotowanie projektu Planu Ogólnego, opiniowanie i uzgadniania go z organami administracji publicznej, etap konsultacji społecznych oraz etap uchwalania Planu Ogólnego. Na każdym etapie Gmina będzie mieć obowiązek publikacji informacji w Biuletynie Informacji Publicznej (po utworzeniu Rejestru Urbanistycznego – w tym rejestrze) projektu planu wraz z uzasadnieniem, wykazu wniosków a także raportu z konsultacji społecznych.

 

4/ Uczestnictwo w procedurze uchwalenia Planu Ogólnego – kiedy należy działać?

 

Zainteresowani Planem Ogólnym będą mieli możliwość działania w procedurze na kilku etapach. Pierwszym z nich będzie etap zbierania wniosków do projektu Planu Ogólnego.

 

  • Wnioski do projektu Planu Ogólnego

 

Gdy rada gminy podejmie uchwałę o przystąpieniu do sporządzania Planu Ogólnego, wójt ogłosi to, określając jednocześnie sposoby i miejsce składania wniosków do projektu Planu Ogólnego a także termin ich składania. Termin ten nie może wynosić mniej 21 dni liczone od dnia ogłoszenia (art. 8h ust. 1 u.p.z.p.).

 

Gdzie szukać ogłoszenia?

 

Ogłoszenie o przystąpieniu do sporządzania Planu Ogólnego zawierające sposoby i miejsce składania wniosków musi być opublikowane:

 

  • w Biuletynie Informacji Publicznej prowadzonym dla danej Gminy,
  • na stronie internetowej Urzędu Gminy,
  • w prasie,
  • wywieszone w widocznym miejscu na terenie objętym sporządzanym aktem planowania przestrzennego lub w siedzibie obsługującego go urzędu,
  • w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie.

 

Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem bieżące monitorowanie strony internetowej Urzędu oraz Biuletynu Informacji Publicznej prowadzonego dla danej Gminy.

 

Szerszą informację na temat wniosków do Planu Ogólnego znajdziesz na blogu w artykule:

 

  • Uwagi do projektu Planu Ogólnego

 

Kolejnym możliwym etapem działania w procedurze uchwalenia Plany Ogólnego jest etap składania uwag do projektu Planu Ogólnego. Etap ten następuje po sporządzeniu przez Gminę projektu Planu Ogólnego oraz po zaopiniowaniu i uzgodnieniu tego projektu przez właściwe organy.

 

Podobnie jak w przypadku wniosków do Planu Ogólnego, wójt publicznie ogłosi rozpoczęcie tego etapu. Wójt ma obowiązek ogłosić wyłożenie projektu Planu Ogólnego do publicznego wglądu oraz określić sposób i miejsce składania uwag do projektu Planu Ogólnego a także termin ich składania. Ten etap konsultacji społecznych musi być prowadzony przez okres co najmniej 28 dni.

 

Gdzie szukać ogłoszenia? Podobnie jak w przypadku wniosków do Planu Ogólnego, ogłoszenie będzie opublikowane w Biuletynie Informacji Publicznej prowadzonym dla danej Gminy,  na stronie internetowej Urzędu Gminy, w prasie,  wywieszone w widocznym miejscu na terenie objętym sporządzanym aktem planowania przestrzennego lub w siedzibie obsługującego go urzędu, w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie.

 

  • Inne rodzaje konsultacji społecznych

 

Poza uwagami i wnioskami do projektu Planu Ogólnego, Gmina może prowadzić także innego rodzaju konsultacje społeczne, zapewniające udział zainteresowanych w procedurze uchwalenia Planu Ogólnego.

 

Formami konsultacji społecznych są:

 

  1. zbieranie uwag;
  2. spotkania otwarte, panele eksperckie lub warsztaty, poprzedzone prezentacją projektu aktu planowania przestrzennego
  3. spotkania plenerowe lub spacery studyjne, zorganizowane na obszarze objętym aktem planowania przestrzennego;
  4. ankiety lub geoankiety;
  5. wywiady, prowadzenie punktu konsultacyjnego lub dyżury projektanta.

 

Gmina musi przeprowadzić:

 

  • etap zbierania uwag do projektu Planu Ogólnego.
  • jedną z form konsultacji wymienionych w pkt 2 (spotkania otwarte, panele eksperckie lub warsztaty)
  • jedną z form konsultacji wymienionych w pkt 3-5 (spotkania plenerowe lub spacery studyjne, ankiety lub geoankiety, wywiady, prowadzenie punktu konsultacyjnego lub dyżury projektanta)

 

To, które z form konsultacji Gmina przeprowadzi, będzie zależało od decyzji Gminy.

 

Również w przypadku tej grupy konsultacji społecznych Gmina będzie musiała poinformować o miejscu i terminie przeprowadzenia czynności konsultacji. Również w tym przypadku informacja będzie znajdowała się w ogłoszeniu opublikowanym w Biuletynie Informacji Publicznej prowadzonym dla danej Gminy,  na stronie internetowej Urzędu Gminy, w prasie,  wywieszone w widocznym miejscu na terenie objętym sporządzanym aktem planowania przestrzennego lub w siedzibie obsługującego go urzędu, w sposób zwyczajowo przyjęty w danej gminie.

 

W szczególności warto wziąć udział w konsultacjach społecznych przeprowadzanych przy udziale autora projektu Planu Ogólnego – projektanta, np. w spotkaniu otwartym. W czasie takiego spotkania możliwe będzie przeprowadzenie rozmowy z autorem projektu i poznanie przyczyn danych ustaleń projektu. To z kolei może posłużyć jako baza do sporządzenia uwag do projektu Planu Ogólnego, w których np. zakwestionujemy podstawę i przyczyny wprowadzenia danych ustaleń do Planu Ogólnego.

 

5/ Kto może uczestniczyć w konsultacjach społecznych?

 

Każdy zainteresowany będzie mógł wziąć udział w konsultacjach społecznych. Podmiot składający wnioski, uwagi do projektu Planu Ogólnego, biorący udział w spotkaniach lub innych formach konsultacji nie musi być właścicielem nieruchomości, by móc uczestniczyć w konsultacjach.

 

Wnioski, czy też uwagi składane przez nie -właścicieli nieruchomości będą rozpatrywane na takich samych zasadach, jak pisma składane przez właścicieli nieruchomości.

 

W związku z tym warto aktywnie uczestniczyć w procedurze uchwalenia Planu Ogólnego także w przypadku, gdy dopiero planujesz nabyć nieruchomość w danej Gminie. Brak dysponowania prawem własności nieruchomości nie uniemożliwia bowiem działania w procedurze.

 

6/ Pomoc prawna w przygotowaniu wniosków / uwag do projektu Planu Ogólnego

 

Od lat wspieramy z sukcesami naszych klientów w toku procedur planistycznych na terenie całej Polski, w tym przygotowując wnioski / uwagi do planu ogólnego, czy też reprezentując w toku dyskusji publicznych. Skontaktuj się z nami w celu uzyskania wsparcia.

 

Nasze usługi obejmują m.in.:

 

  • weryfikację, jak może wyglądać / jak wygląda przeznaczenie nieruchomości w projekcie planu (w zależności od statusu postępowania),
  • identyfikację argumentów prawnych i faktycznych przemawiających za uwzględnieniem wniosku,
  • sporządzenie i złożenie wniosku / uwag do planu ogólnego,
  • reprezentację w toku procedury planistycznej,
  • monitorowanie statusu postępowania, wytyczne co do dalszych kroków

 

Poszukujesz więcej informacji na temat specjalizacji kancelarii? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą dotyczącą wsparcia w obszarze prawa nieruchomości i procesu budowlanego.

 

7/ Podsumowanie

 

Jakie informacje inwestor powinien zachować w pamięci po lekturze artykułu?

 

  • Plan Ogólny stanie się kluczowym aktem decydującym o możliwości zabudowy nieruchomości na dwóch płaszczyznach: a) będzie rozstrzygał, czy na danym terenie może zostać wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, b) będzie rozstrzygał o przeznaczeniu nieruchomości i wskaźnikach zabudowy nieruchomości, co będzie wiążące dla Gminy na etapie przygotowania planu miejscowego (zasada zgodności MPZP z Planem Ogólnym);
  • wszelkie informacje dotyczące procedury uchwalenia Planu Ogólnego – jej rozpoczęcia i kolejnych etapów będą dostępne na stronie internetowej gminy oraz na stronie BIP;
  • konieczne jest bieżące monitorowanie informacji pojawiających się na stronie, przede wszystkim sprawdzanie treści ogłoszeń wójta/burmistrza/prezydenta;
  • ogłoszenia będą zawierały m.in. informacje o terminie/ formie/ miejscu składania wniosków do Planu Ogólnego, wyłożenia projektu Planu Ogólnego do publicznego wglądu, składania uwag do Planu Ogólnego, innych form konsultacji społecznych;
  • inwestor może wpływać na treść ustaleń Planu Ogólnego poprzez składanie wniosków do Planu Ogólnego, uwag do Planu Ogólnego, udziale w spotkaniach otwartych dotyczących Planu Ogólnego i pozostałych formach konsultacji społecznych przeprowadzonych przez Gminę;
  • aktywny udział inwestora w procedurze uchwalenia Planu Ogólnego pozwala na kontrolę prawidłowości ustaleń projektu Planu Ogólnego (pod względem merytorycznym i formalnym) już na etapie jego procedowania, a także zwiększa szanse inwestora na przyjęcie w projekcie Planu Ogólnego rozwiązań dla niego korzystnych.

 

 

 

Znajdziesz mnie też:

 

 

 

Ostatnie wpisy

Czytaj więcej