Dalej wojewoda wskazał również, że występowanie w bliskiej okolicy wysokiej zabudowy umożliwia – na podstawie specustawy mieszkaniowej – realizację wyższych budynków niż przewidują to regulacje ogólne, a tymczasem w kwestionowanych zapisach uchwały Rady Miasta Krakowa sposób sformułowania przepisu § 5 ust. 2 doprowadził do efektu zupełnie odwrotnego.
W konsekwencji rozstrzygnięcia nadzorczego, Rada Miasta Krakowa zmieniła uchwałę na podstawie uchwały Nr XIII/231/19 z dnia 10 kwietnia 2019 r. i wprowadziła w § 5 następujące postanowienie:
,,1. Budynki objęte inwestycją mieszkaniową nie mogą być wyższe niż 7 kondygnacji nadziemnych.
2. Jeżeli w odległości nie większej niż 250 m od budynków objętych inwestycją mieszkaniową znajdują się, w istniejącej zabudowie, budynki mieszkalne o wysokości przekraczającej liczbę kondygnacji nadziemnych, o której mowa w ust. 1, wówczas maksymalną wysokość budynków objętych inwestycją mieszkaniową wyznacza wysokość najwyższego budynku mieszkalnego w istniejącej zabudowie’’
Powyższe standardy urbanistyczne obowiązują obecnie wraz ze zmianą wynikającą z rozstrzygnięcia nadzorczego.
Dwa wnioski o ustalenie lokalizacji inwestycji okazały się bezskuteczne, w dniu 22 maja 2019 r. Rada Miasta Krakowa podjęła:
- uchwałę Nr XVI/330/19 w sprawie odmowy ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej przy ul. Rogozińskiego;
- uchwałę Nr XVI/329/19 w sprawie odmowy ustalenia lokalizacji inwestycji mieszkaniowej wraz z inwestycją towarzyszącą przy ul. Cystersów.
Po ww. bezskutecznych próbach, deweloperzy w większości realizują inwestycje na dotychczasowych zasadach, nie podejmując dalszych starań w przedmiocie uzyskania uchwały Rady Miasta Krakowa o ustaleniu lokalizacji inwestycji na podstawie ,,lex deweloper’’.
Zgodnie z archiwum BIP Miasta Krakowa, na dzień dzisiejszy złożono cztery wnioski o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej (w tym dwa negatywnie rozpatrzone w dniu 22 maja 2019 r. i jeden wycofany). Ostatni wniosek został opublikowany na stronie BIP w dniu 12 marca 2020 r.
5/ Podsumowanie: Lex deweloper ustawa
Po okresie ponad półtora roku stosowania specustawy mieszkaniowej, do tej pory nie tylko nie udało się zrealizować w Krakowie inwestycji mieszkaniowej na podstawie specustawy, ale przede wszystkich nie została uchwalona chociażby jedna uchwała zezwalająca na lokalizację takiej inwestycji.
Cały szereg wymagań formalnych, uregulowanych specustawą, jakie musi spełnić wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji, a także dodatkowe wymogi, wprowadzone przez gminy w formie lokalnych standardów urbanistycznych, skutecznie utrudniają, a nawet uniemożliwiają inwestorom realizację inwestycji na podstawie przepisów ,,lex deweloper’’.
Również atmosfera towarzysząca uchwaleniu ,,lex deweloper’’, w tym liczne wypowiedzi lokalnych działaczy w kontekście zagrożenia chaosem urbanistycznym, wskazują, że żadną miarą cel postawiony przez ustawodawcę nie został spełniony, a biurokratyczne i proceduralne uwarunkowania wciąż utrudniają, zamiast przyspieszać przygotowanie i realizację inwestycji mieszkaniowych.
Poszukujesz więcej informacji na temat specjalizacji kancelarii nieruchomości w Krakowie? Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą wsparcia w obszarze umów w procesie inwestycyjnym.