16.05.2020 r.
[aktualizacja 21.08.2024 r.]
Obligatoryjnym załącznikiem do uchwały Rady Gminy w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego jest część graficzna przedstawiająca obszar objęty planem miejscowym wraz z symbolami wskazującymi m.in. na przeznaczenie terenów, czy umiejscowienie obiektów istotnych dla obszaru.
Powyższe oznacza, że ustalenia MPZP zawarte w części tekstowej powinny znaleźć swoje odzwierciedlenie w części graficznej MPZP.
Pojawia się zatem pytanie – jak precyzyjne powinno być to przełożenie? A także – co w sytuacji, gdy część graficzna MPZP różni się od jej części tekstowej? O tym w dzisiejszym artykule.
1/ Uchwalenie MPZP – informacje wstępne
Wiemy już, że część graficzna MPZP stanowi obligatoryjny załącznik do uchwały w sprawie uchwalenia MPZP.
Zasada ta wynika z art. 20 ust. 1 zd. 2 u.p.z.p., zgodnie z którym:
,,Część tekstowa planu stanowi treść uchwały, część graficzna oraz wymagane rozstrzygnięcia stanowią załączniki do uchwały’’
Powyższe oznacza, że ustalenia wynikające z MPZP wyprowadza się zarówno z części opisowej, jak i z części graficznej MPZP, a ta musi stanowić integralną część samego MPZP.
Szczegółowe wymogi dotyczące zakresu i niezbędnych elementów MPZP zawiera rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 26 sierpnia 2003 r. [1]
Na podstawie rozporządzenia możemy wyprowadzić następujące zasady sporządzania rysunku MPZP:
- projekt rysunku planu miejscowego sporządza się w formie rysunku na kopii mapy zawierającej obszar objęty projektem planu miejscowego wraz z jego niezbędnym otoczeniem;
- projekt rysunku planu miejscowego powinien zawierać m.in.: linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu oraz ich oznaczenia, linie zabudowy oraz oznaczenia elementów zagospodarowania przestrzennego terenu, granice i oznaczenia obiektów i terenów chronionych oraz w razie potrzeby – oznaczenia elementów informacyjnych, niebędących ustaleniami projektu planu miejscowego.
- projekt rysunku planu miejscowego powinien być sporządzony w czytelnej technice graficznej zapewniającej możliwość wyłożenia go do publicznego wglądu, sporządzania jego kopii, a także ogłoszenia w dzienniku urzędowym województwa.
Dodatkowo rozporządzenie zawiera załącznik określający podstawowe barwne oznaczenia graficzne i literowe dotyczące przeznaczenia terenów, które należy stosować na projekcie rysunku planu miejscowego.
Powyższe zasady pozwalają zatem – mimo odrębności wynikających z charakterystyki terenu, czy danej gminy – ujednolicić część graficzną planu miejscowego.
2/ Integralność części tekstowej i graficznej MPZP
Zgodnie z § 8 ust. 2 ww. rozporządzenia:
,,Na projekcie rysunku planu miejscowego stosuje się nazewnictwo i oznaczenia umożliwiające jednoznaczne powiązanie projektu rysunku planu miejscowego z projektem tekstu planu miejscowego. Do projektu rysunku planu miejscowego dołącza się objaśnienia wszystkich użytych oznaczeń’’
Można zatem postawić wniosek, że część graficzna planu miejscowego jest uszczegółowieniem części tekstowej i ustalenia planu muszą być odczytywane łącznie – z uwzględnieniem zarówno części graficznej, jak i tekstowej.
W praktyce oznacza to, że zasady zagospodarowania terenu ustalone w części tekstowej MPZP można następnie odnieść do konkretnej nieruchomości poprzez umiejscowienie oznaczeń i symboli (przyporządkowanych do tych zasad) na rysunku planu.
Przykład:
Plan miejscowy w części tekstowej wprowadza szczegółowe zasady dotyczące ochrony konserwatorskiej budynków wpisanych do gminnej ewidencji zabytków.
Określając zbiór budynków, do których zasady będą miały zastosowanie przyporządkowuje im oznaczenia np. od E1- E100.
Następnie powyższe symbole zostają umieszczone na rysunku w obrębie budynków wpisanych do gminnej ewidencji zabytków i znajdujących się na obszarze planu.
To pozwala szybko zidentyfikować na obszarze budynek wpisany do ewidencji oraz objęty zasadami ustalonymi w części tekstowej MPZP.
Graficzny przykład poniżej:
1) Część tekstowa MPZP