13.06.2020 r.
Szereg kontrowersji w orzecznictwie wciąż budzi problem obowiązku uzyskania decyzji o warunkach zabudowy w przypadku braku konieczności uzyskania dla takiego przedsięwzięcia decyzji o pozwoleniu na budowę.
Odmienne rozumienie przepisów w tym zakresie wynika z niejasnej regulacji art. 59 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Rozstrzygnięcie powyższego problemu ma również znaczenie dla uznania, czy w danym przypadku mamy do czynienia z samowolą urbanistyczną i czy zastosowanie będą miały sankcje ustawowe z nią związane.
W dzisiejszym artykule omówione zostanie najnowsze orzecznictwo w tym przedmiocie i wynikające z niego wnioski dla inwestora.
1/ Obowiązek uzyskania decyzji WZ
Uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy jest konieczne w przypadku braku obowiązywania planu miejscowego na danym obszarze oraz:
- zmiany zagospodarowania terenu polegającej na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych;
- budowy obiektów budowlanych, o których mowa w 29 ust. 1 pkt 1a i 2b pr. bud;
- zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części;
- zmiany zagospodarowania terenu, która nie wymaga pozwolenia na budowę, z wyjątkiem tymczasowej, jednorazowej zmiany zagospodarowania terenu, trwającej do roku;
Obiekty, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1a i 2b pr. bud to:
- wolno stojące budynki mieszkalne jednorodzinne, których obszar oddziaływania mieści się w całości na działce lub działkach, na których zostały zaprojektowane;
- wolno stojące parterowe budynki stacji transformatorowych i kontenerowych stacji transformatorowych o powierzchni zabudowy do 35 m2;
Na podstawie powyższego można zauważyć, że każdy przypadek wymagający pozwolenia na budowę (lub pozwolenia na zmianę sposobu użytkowania) musi być poprzedzony wydaniem decyzji o warunkach zabudowy. Natomiast nie każde przedsięwzięcie objęte decyzją o warunkach zabudowy będzie później skutkowało koniecznością wnioskowania o pozwolenie na budowę.
Wyjątkiem od ustawowego wymogu uzyskania decyzji określającej warunki zabudowy terenu jest zmiana zagospodarowania mająca charakter tymczasowy i jednorazowy, nietrwająca dłużej niż rok.
W przypadku, gdy zmiana zagospodarowania terenu wymaga uzyskania (poza decyzją WZ) pozwolenia na budowę, wykonanie robót budowlanych bez uzyskania decyzji PnB będzie stanowiło jednocześnie samowolę budowlaną i skutkowało będzie wszczęciem procedury legalizacyjnej.
Innym przypadkiem będzie natomiast zmiana zagospodarowania terenu, która nie wymaga pozwolenia na podstawie pr. bud., a więc regulacja prawa budowlanego nie będzie mogła mieć zastosowania.
2/ Decyzja o warunkach zabudowy a roboty budowlane niewymagające pozwolenia na budowę
Kontrowersje w orzecznictwie budzi natomiast problem, czy decyzja o warunkach zabudowy jest wymagana w przypadku prowadzenia robót budowlanych, które nie wymagają pozwolenia na budowę.
Powyższe wynika z niejednolitej wykładni przepisu art. 59 ust. 1 i 2 u.p.z.p. oraz art. 50 ust. 2 u.p.z.p.
Zgodnie z ww. przepisami:
art. 59 ust. 1: Zmiana zagospodarowania terenu w przypadku braku planu miejscowego, polegająca na budowie obiektu budowlanego lub wykonaniu innych robót budowlanych, a także zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części, z zastrzeżeniem art. 50 ust. 1 i art. 86, wymaga ustalenia, w drodze decyzji, warunków zabudowy. Przepis art. 50 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
Zgodnie natomiast z art. 50 ust. 2 u.p.z.p. (stosowanym do decyzji WZ) nie wymagają wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego roboty budowlane:
- polegające na remoncie, montażu lub przebudowie, jeżeli nie powodują zmiany sposobu zagospodarowania terenu i użytkowania obiektu budowlanego oraz nie zmieniają jego formy architektonicznej, a także nie są zaliczone do przedsięwzięć wymagających przeprowadzenia postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko, w rozumieniu przepisów o ochronie środowiska, albo
- niewymagające pozwolenia na budowę.
Zgodnie natomiast z art. 59 ust. 2 u.p.z.p. powyższy przepis (art. 59 ust. 1 u.p.z.p. odsyłający również do wyłączenia z art. 50 ust. 2) stosuje się również do zmiany zagospodarowania terenu, która nie wymaga pozwolenia na budowę, z wyjątkiem tymczasowej, jednorazowej zmiany zagospodarowania terenu, trwającej do roku.
Odmienne rozumienie powyższych przepisów ukształtowało w orzecznictwie następujące poglądy: