18.04.2020 r.
[artykuł aktualizowany]
W dzisiejszym artykule chciałabym przedstawić zagadnienie, które często pomijane jest na etapie transakcji sprzedaży nieruchomości, a które powinno być traktowane przez strony umowy jako kluczowe na etapie negocjowania ceny sprzedaży.
Mowa o rencie planistycznej, ustalanej obligatoryjnie w drodze decyzji administracyjnej przez właściwego wójta / burmistrza / prezydenta miasta w przypadku zaistnienia przesłanek ustawowych.
Czym jest renta planistyczna? W jaki sposób jest obliczana? Czy można jej uniknąć?
Zapraszam do lektury.
1. Renta planistyczna – podstawowe informacje
Podstawą prawną ustalania renty planistycznej jest art. 36 ust. 4 u.p.z.p., zgodnie z którym:
„Jeżeli w związku z uchwaleniem planu miejscowego albo jego zmianą wartość nieruchomości wzrosła, a właściciel lub użytkownik wieczysty zbywa tę nieruchomość, wójt, burmistrz albo prezydent miasta pobiera jednorazową opłatę ustaloną w tym planie, określoną w stosunku procentowym do wzrostu wartości nieruchomości. Opłata ta jest dochodem własnym gminy. Wysokość opłaty nie może być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości”
Z powyższego można wywnioskować, że renta planistyczna:
- jest opłatą jednorazową ustalaną przez wójta, burmistrza albo prezydent miasta i stanowi dochód własny gminy;
- pobierana jest w przypadku wzrostu wartości nieruchomości na skutek uchwalenia / zmiany MPZP w razie zbycia tej nieruchomości;
- pobierana jest od właściciela / użytkownika wieczystego zbywającego nieruchomość / część nieruchomości;
- wysokość renty planistycznej (stosunek procentowy) jest określana w MPZP i nie może wynosić 0% oraz być wyższa niż 30% wzrostu wartości nieruchomości;
- właściwy organ ma obowiązek ustalić rentę planistyczną, jeżeli zostaną spełnione przesłanki ustawowe.
Powyższy przepis należy czytać łącznie z art. 37 ust. 3 i 4 u.p.z.p., zgodnie z którym:
„3. Roszczenia, o których mowa w art. 36 ust. 3 u.p.z.p., można zgłaszać w terminie 5 lat od dnia, w którym plan miejscowy albo jego zmiana stały się obowiązujące.
4. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do opłat, o których mowa w art. 36 ust. 4 u.p.z.p. [renta planistyczna – przyp.]’’
Cytowane wyżej regulacje oznaczają, że nie jest dopuszczalne ustalenie renty planistycznej, jeżeli od wejścia w życie MPZP / zmiany MPZP do dnia zbycia nieruchomości upłynęło 5 lat (więcej o MPZP czytaj tu).
Tutaj warto zwrócić uwagę, że przepis mówi o ,,obowiązywaniu’’ MPZP, czyli jego wejściu w życie.
Datą wejścia w życie MPZP nie jest natomiast data uchwalenia uchwały ws. MPZP, lecz data liczona jako upływ vacatio legis od dnia ogłoszenia tej uchwały w dzienniku urzędowym województwa.
Zgodnie bowiem z art. 29 ust. 1 u.p.z.p.: ,,Uchwała rady gminy w sprawie uchwalenia planu miejscowego obowiązuje od dnia wejścia w życie w niej określonego, jednak nie wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w dzienniku urzędowym województwa’’.
Okres vacatio legis będzie określony w MPZP i musi wynosić co najmniej 14 dni.
Przykład postanowienia MPZP: