2/ Rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii – uszczegółowienie przepisów ustawy
W dniu 31 października 2020 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 26 października 2020 r. w sprawie zbiorów danych przestrzennych oraz metadanych w zakresie zagospodarowania przestrzennego.
Rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 67b u.p.z.p.
Rozporządzenie określa sposób tworzenia oraz prowadzenia, w tym aktualizacji i udostępniania, zbiorów danych przestrzennych, uwzględniający zakres informacyjny, strukturę, format i rozdzielczość przestrzenną danych gromadzonych w zbiorach danych przestrzennych oraz zakres informacyjny i strukturę metadanych infrastruktury informacji przestrzennej w zakresie zagospodarowania przestrzennego.
Dodatkowo, rozporządzenie uszczegóławia m.in:
- klasyfikację rodzajów zbiorów tworzonych i prowadzonych w ramach tematu „zagospodarowanie przestrzenne”;
- typy i atrybuty obiektów przestrzennych ujętych w zbiorach oraz stosowane listy kodowe;
- powiązania pomiędzy obiektami i atrybutami, w tym także relacje czasowe, przestrzenne i topologiczne;
- ograniczenia dotyczące typów obiektów lub ich cech (atrybutów, związków, operacji);
- sposób tworzenia identyfikatorów zbioru i obiektu przestrzennego;
- układy współrzędnych, w których określana jest lokalizacja przestrzenna obiektów;
- formaty danych udostępniania zbioru;
- strukturę i zakres metadanych infrastruktury informacji przestrzennej w zakresie zagospodarowania przestrzennego.
Na zasadzie art. 67a ust. 1 u.p.z.p., powyższe uregulowania są wiążące dla organów właściwych do sporządzania projektów aktów planistycznych, odpowiedzialnych za prowadzanie, w tym aktualizację i udostępnianie zbiorów danych przestrzennych.
3/ Portal Zagospodarowanie Przestrzenne – cyfryzacja
W dniu 30 października 2020 r. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii poinformowało o uruchomieniu portalu pn. ,,Zagospodarowanie przestrzenne – cyfryzacja”, gdzie zostaną udostępnione dane techniczne potrzebne do tworzenia danych przestrzennych aktów planowania przestrzennego (APP) zgodnie z ww. rozporządzeniem.
Jest to specyfikacja danych dla planowania przestrzennego wraz ze schematami aplikacyjnymi zapisanymi w UML oraz GML.
Zgodnie z komunikatem, niebawem udostępnione zostanie narzędzie do cyfryzacji APP w postaci wtyczki do otwartego oprogramowania QGIS o nazwie Wtyczka APP.
Wtyczka ma ułatwić tworzenie danych przestrzennych dla aktów planowania przestrzennego, zbiorów APP oraz metadanych zgodnie z nowelizacją ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.
Dodatkowo na stronie ma zostać udostępniona usługa pn. ,,Walidator danych planistycznych’’, którego zadaniem będzie sprawdzanie poprawności:
- danych przestrzennych dla pojedynczego APP,
- zbioru danych przestrzennych APP,
- metadanych dla zbioru danych przestrzennych APP.
Powyższe narzędzia mają wesprzeć samorządy oraz twórców APP w tworzeniu danych planistycznych zgodnych z przepisami ustawy, a wojewodów w zakresie nadzoru nad uchwałami w sprawie aktów planowania przestrzennego w sprawdzaniu ich poprawności.
Na stronie znajdują się również podstawowe informacje na temat obowiązujących od 31 października 2020 r. regulacji dotyczących cyfrowych danych planistycznych, a także informacje na temat dalszych prac związanych z cyfryzacją.
4/ Dalsze prace nad cyfryzacją planowania przestrzennego
Zgodnie z informacją opublikowaną przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii podejmowane są dalsze działania mające na celu uporządkowanie procesu cyfryzacji APP w Polsce.
W tym celu określone zostały dalsze poziomy cyfryzacji APP ze względu na ich zakres, tj. optymalny oraz docelowy. Zrealizowany – na podstawie omawianej nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym – etap został określony jako etap I.
1) Cyfryzacja APP – zakres optymalny
Jak informuje Ministerstwo, II etap dotyczy zakresu optymalnego, którego realizacja wynika z poziomu zaawansowania danej jednostki samorządu terytorialnego (JST) w stosowaniu narzędzi GIS. Wdrożenie tego zakresu w całym kraju (m.in. udostępnienie jednolitych i wiarygodnych danych przestrzennych o przeznaczeniu terenu we wszystkich jednostkach samorządu terytorialnego (JST) wymaga przyjęcia Krajowej Klasyfikacji Zagospodarowania Przestrzennego (KKZP)). Obecnie prowadzone są prace nad wypracowaniem projektu KKZP, który będzie rekomendowany do stosowania przez JST.
Zakres informacyjny APP ma zawierać typy obiektów z zakresu podstawowego oraz następujące obiekty:
- wydzielenia planistyczne (wektorowe granice wydzieleń planistycznych opisane klasami z KKZP),
- regulacje dodatkowe wynikające z władztwa planistycznego (np. linie zabudowy, przestrzenie publiczne),
- regulacje dodatkowe wymagające sformalizowania zasady zagospodarowania określonej w przepisach odrębnych (np. strefy wokół cmentarzy, turbin wiatrowych).
2) Cyfryzacja APP – zakres docelowy
Dalej, wskazuje się, że III etap ma dotyczyć zakresu docelowego, którego realizacja będzie wynikać z poziomu zaawansowania danej JST w stosowaniu narzędzi GIS. Wdrożenie tego zakresu (m.in. udostępnienie jednolitych i wiarygodnych wszystkich danych przestrzennych dotyczących obiektów oraz obszarów, których występowanie warunkuje zasady zagospodarowania przestrzennego na danym terenie) wymaga pełnej cyfryzacji pozostałych zakresów tematycznych. Ministerstwo planuje rozpoczęcie prac nad wypracowaniem projektu katalogu regulacji dodatkowych, który będzie rekomendowany do stosowania przez JST.
Zakres informacyjny APP ma zawierać typy obiektów z zakresu podstawowego i optymalnego oraz następujące obiekty:
- regulacje dodatkowe definiowane jako sposób zagospodarowania wynikający wprost z przepisów odrębnych (np. obszary/obiekty ochrony przyrody, dziedzictwa kulturowego),
- tekst regulacji (tekst ustaleń APP podzielony na fragmenty, podlinkowane pod granice obiektów reprezentujących konkretne wydzielenia planistyczne).